|   On-line: 29

Atuty i minusy - zespołowe statystyki Radomiaka w 1. lidze
W drugiej części statystycznego podsumowania jesieni w Fortuna 1. Lidze przyglądamy się temu, jak Radomiak wypadł jako zespół. W jaki sposób "Zieloni" strzelali, a jak tracili bramki? Jak ich statystyki prezentują się na tle ligowych rywali? Sprawdźcie sami!

W jaki sposób Radomiak najczęściej zdobywa bramki? Z zamieszczonych poniżej statystyk wyłania się obraz akcji bramkowej: piłka trafia w pole karne z lewego sektora boiska, a pomocnik kieruje ją do siatki prawą nogą. A jak działa to w odwrotną stronę? W tym przypadku futbolówka z prawej strony boiska wpada w szesnastkę, tam czyha na nią pomocnik lub napastnik, który trafia lewą nogą. Tyle w teorii wynika z liczb, które są dość optymistyczne. Jesienią radomianie stwarzali zagrożenie głównie ze skrzydeł, potrafili też precyzyjnie przymierzyć z dystansu i przeprowadzić dobrą akcję indywidualną. "Zieloni" mieli piorunujące końcówki, zresztą w ogóle więcej bramek padało po przerwie. Radomiak potrafił też skutecznie dobić strzał.

Podopieczni Dariusza Banasika muszą natomiast uszczelnić środek boiska. To tamtędy, częściej niż przez skrzydła, przechodziły zwykle akcje bramkowe rywali. Z grą głową większego problemu nie ma - tu wciąż "Zieloni" wypadają lepiej. Natomiast uwagę warto też zwrócić na rzuty rożne, po których zwłaszcza na finiszu jesieni przeciwnicy siali spustoszenie (3 gole w końcówce rundy stracono właśnie w ten sposób). Radomiak dobrze broni się przed polem karnym, z tego sektora boiska bramki zwykle nie padają. Ciekawostka to gole stracone po strzałach prawą nogą - po raz pierwszy radomianie stracili gola w ten sposób dopiero w 13. kolejce. Łącznie padły trzy takie bramki, z czego dwie należały do obrońców, a jedna do defensywnego pomocnika.

Z pola karnego: 24/21

Warto też porównać statystyki z minionej rundy do liczb z ostatniej jesieni spędzonej szczebel niżej. Widać pewną powtarzalność, którą wypracowali sobie podopieczni Dariusza Banasika. Ze stałych fragmentów pada co prawda mniej goli, ale tylko przez znacznie mniej podyktowanych rzutów karnych. Radomiak utrzymał natomiast dobrą średnią bramek z dystansu - w 2. lidze padał tak co 6 gol, teraz co 5. Podobnie wygląda kwestia trafień po akcjach indywidualnych (5-5). Wzrosła liczba goli zdobytych głową, spadła statystyka bramek strzelonych przez napastników, a utrzymała się tendencja do zabójczych końcówek. W Fortuna 1. Lidze "Zieloni" strzelili 14 goli w ostatnich 30 minutach gry (prawie połowę), a w 2. lidze w tym przedziale czasowym padła połowa jesiennych bramek - 24. Wzrosła liczba goli straconych po SFG, ale także jest to wina rzutów karnych. Wciąż bardziej szczelna jest prawa strona defensywy, natomiast ciekawostką jest fakt, że znacznie rzadziej radomianie tracą gole po strzałach lewą nogą. Do głosu dochodzą też napastnicy, którzy w 2. lidze bardzo rzadko pokonywali bramkarza Radomiaka - teraz czynią to 5 razy częściej. Znacznie wzrosła też statystyka goli traconych w pierwszej połowie, a zwłaszcza w jej ostatnim kwadransie (z 5 i 2 do 12 i 6).

Dzięki taktycznie.net możemy też powiedzieć, jak statystyki Radomiaka wypadają na tle ligi. Okazuje się, że "Zieloni" grają bardzo zespołowo - zajmują 6. miejsce w lidze pod względem asyst oraz są liderem klasyfikacji asyst drugiego stopnia. Radomianie wypadają też najlepiej jeśli chodzi o liczbę bramek straconych zza pola karnego, warto też podkreślić "nosa" trenera Dariusza Banasika, dzięki któremu beniaminek plasuje się na piątej pozycji jeśli chodzi o zmiany, które dały gola.