Sen to wspaniały lek, zwłaszcza dla seniorów Zdrowy sen jest bezcenny, a coraz trudniej o niego? Zwłaszcza seniorzy muszą zadbać o to, żeby w nocy wypoczywać, a nie ?męczyć się z zaśnięciem i budzić się co kwadrans?. Alkohol, nikotyna, narkotyki, dopalacze ? te wszystkie używki są zabójcze dla snu, a tym samym dla człowieka.
Materiał sfinansowany w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Radomia na lata 2022-2025 pn. "Prowadzenie działań edukacyjnych z profilaktyki uzależnień skierowanych do seniorów"
Tak, jak i w przypadku innych chorób, także na zaburzenia snu pracujemy często sami. Osoby starsze, przyzwyczajone do swoich dziennych rytuałów, najczęściej nie zdają sobie sprawy, jak bardzo niektóre z nich wpływają później na ich problemy zdrowotne. Na dobry sen pracujemy latami, ale też każdego dnia z osobna. Kiedy nie ma już pracy codziennej u emerytów, bądź rencistów, najważniejszy staje się styl życia ? aktywność fizyczna, relaks, wybory żywieniowe, korzystanie z urządzeń mobilnych ? to wszystko decyduje o jakości snu.
Z najbardziej istotnych rzeczy, senior dysponujący praktycznie w całości swoim czasem powinien:
- zwrócić uwagę na wybór stałych godzin snu i wstawania,
- unikanie światłą niebieskiego (komputer, tablet, smartfon, telewizor) na dwie godziny przed snem,
- zadbać o komfortowe miejsce do spania,
- zadbać o mądre drzemki w ciągu dnia,
- poznać dietę na dobry sen,
- zrelaksować się przed snem,
- zapanować nad stresem,
- unikać używek, nie tylko przed snem.
I właśnie to ostatnie zagadnienie ma fundamentalne znaczenie dla jakości snu. Niestety, seniorzy często zapominają, że kieliszek wódki, piwo, papieros, lek przeciwbólowy, czy substancja psychoaktywna (narkotyk) tylko pozornie pomaga. Owszem, wydaje nam się, że np. po alkoholu zasypiamy szybciej, ale już jakość snu jest bardzo słaba, a człowiek budzi się zmęczony, zamiast wypoczęty, Mówić wprost ? alkohol i narkotyki ? wyniszczają ciało i umysł.
Alkohol to substancja bardzo zdradliwa. Alkohol. W pierwszej fazie po spożyciu może wywoływać uczucie znużenia i pomaga zasnąć, ale ma bardzo negatywny wpływ na jakość snu. Powoduje jego przerywanie i brak możliwości wejścia w fazę snu głębokiego, podczas której następuje pełny odpoczynek i relaks organizmu.
Z kolei narkotyki to już temat bardziej złożony, ale każdorazowo bardzo zły dla organizmu człowieka. To substancje niszczące psychikę, co w dłuższej perspektywie powoduje uzależnienie, od którego bardzo trudno się uwolnić. Niestety, do tej grupy możemy zaliczyć również środki nasenne (oczywiście nie wszystkie), które powodują uczucie, że bez ich zażycia sen w ogóle nie jest możliwy.
Nikotyna i kofeina mają natomiast mają właściwości pobudzające, utrudniające zasypianie i zakłócające sen
- Chcemy dobrze spać, unikajmy używek, alkoholu i narkotyków. Niby każdy o tym wie, a spotykam wielu ludzi w dojrzałym wieku, którzy kompletnie nie stosują się do tych zaleceń. Tymczasem trzeba stawiać na aktywność fizyczną, rzecz jasna dostosowaną do wieku, naturalny relaks przed snem, dietę i picie dużej ilości wody mineralnej, to pomoże ? zapewnia Marcin Babut, fizjoterapeuta.
|