Edukacja na szlakach Mazowsza 2023 na szóstkę! Ponad 220 osób skorzystało z wyjątkowych wyjazdów, cyklu spotkań oraz zajęć tematycznych realizowanych w ramach projektu pn. Edukacja na szlakach Mazowsza 2023 ? warsztaty i wycieczki dla dzieci i dorosłych.
Tegoroczny projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza polegał na zorganizowaniu serii warsztatów edukacyjnych dla młodych mieszkańców Mazowsza i ich opiekunów. Przygotowane zostały cykle zajęć specjalistycznych dla dzieci, w tym m.in. zajęcia naukowe z eksperymentami i doświadczeniami, zajęcia umuzykalniające, zajęcia matematyczno-logiczne oraz zajęcia edukacyjno-medialne. Dorośli spotykali się na warsztatach dla dorosłych i seniorów. Podczas nich mogli rozwinąć umiejętności wychowawcze, w tym dotyczące uczuć i nastrojów dzieci i młodzieży, umiejętności rozmowy z nimi, konstruktywnego chwalenia, zachęcania do samodzielności, zachęcania do współpracy oraz wzajemnego wsparcia i uwalniania od grania ról. Nie zabrakło również spotkań pogłębiających więzi pomiędzy uczestnikami projektu poprzez rozwinięcie sprawności manualnej.
- Najciekawsze dla mnie były spotkania podczas zajęć popularno-naukowych. Science laboratory to nie tylko nauka, ale także fajna zabawa. A dzięki tym zajęciom miałam niezapomniane wakacje - przekonuje jedna z uczestniczek, Małgosia Kiraga. Najmłodsi mogli wziąć udział w warsztatach laboratoryjnych, fizycznych, chemicznych i biologicznych. W czerwcu, lipcu i sierpniu uczestnicy zadania podczas zajęć warsztatowych szlifowali swoje umiejętności językowe. A w rozruszaniu szarych komórek pomogły zajęcia matematyczno-logiczne. - Naprawdę przekonałem się, że matematyka jest obecna w każdej dziedzinie życia i można się z nią zaprzyjaźnić - mówi Kuba Pluta.
Dzieci chętnie korzystały zajęć umuzykalniających oraz edukacyjno-medialnych. Kto wie, czy nie jednym z najważniejszych elementów projektu były warsztaty rozwijające umiejętności wychowawcze dorosłych. Dotyczyły one uczuć i nastrojów dzieci i młodzieży oraz umiejętnej komunikacji z nimi. Następnie uczestnicy zadania wzięli udział w warsztatach pogłębiających więzi poprzez rozwinięcie sprawności manualnej m.in. zajęcia artystyczne.
W ramach zadania zorganizowana została także seria wycieczek autokarowych szlakami Mazowsza. Ich uczestnicy mieli możliwość poznać historię, kulturę i tradycję miejsc, do których się wybrali. Gościli m.in. w warszawskim ZOO, Muzeum Domków dla Lalek, Muzeum Ludowych Instrumentów w Szydłowcu, w Muzeum w Zwoleniu i Czarnolesie, Parku Rozrywki w Julinku oraz Ogrodzie Botanicznym w Powsinie.
Udział we wszystkich wydarzeniach dla jego uczestników był bezpłatny. Za realizację projektu odpowiadało Stowarzyszenie Gramy Razem, a odbywało się ono w ramach realizacji zadania z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.
|